RTB vs. Google AdWords

Matěj Novák, 29. 10. 2012, 12:34

O tom RTB se toho napíše. Není to náhodou něco, co už máme dávno v AdWords? Je a není.

Real time bidding, pokud ho chápeme jako nákup displejové (bannerové) reklamy v aukci, která probíhá v reálném čase při každém zobrazení imprese, je součástí Google AdWords již mnoho let. Inzerenti v AdWords nastaví pravidla cílení (zpočátku šlo o cílení na umístění a kontext, nyní se dá cílit i dle uživatelů) a pokud nějaká imprese v GDN (Google Display Network) odpovídá jejich zadání a nastavili dostatečně velký příhoz, impresi koupí a zobrazí se jejich reklama.

Možnosti AdWords (GDN) a RTB

Háček je právě v tom GDN – AdWords je uzavřený systém, který umožňuje nakupovat jen displejové plochy webů, jejichž majitelé používají na svých stránkách Google AdSense nebo DoubleClick AdExchange. Takových webů je sice hodně, ale zdaleka nejsou všechny – mnoho online vydavatelů (a ve světě zejména těch prémiových) je součástí jiných sítí, ad exchangí, SSP atd. A na ty se inzerenti pomocí Google AdWords nedostanou.

Problém propojení různých sítí řeší právě protokol Open RTB, který umožňuje vzájemné propojení nezávislých hráčů, kteří prodávají a nakupují reklamní prostor. Na straně inzerenta jsou to typicky DSP (demand side platforms) a na straně média SSP (supply side platforms). Inzerenti, kteří využívají DSP, tak nejsou limitování médii, která mají na svých stránkách kód jednoho konkrétního poskytovatele technologie – (skoro) všichni se tak propojují se (skoro) všemi.

Aby to nebylo tak jednoduché, prostřednictvím DSP lze nakupovat i reklamní prostor v GDN a Google inzerentům kromě AdWords nabízí i vlastní DSP – nově spuštěný jako DoubleClick Bid Manager, dříve Invite Media.

Proti sobě tak svým způsobem stojí na jedné straně uzavřený systém Google AdWords (a další, jemu podobné uzavřené sítě, mezi něž bychom mohli počítat např. i Sklik) a na druhé straně otevřený systém založený na protokolu RTB.

Který z nich je lepší? To je samozřejmě špatně položená otázka, protože odpověď se liší podle toho, pro koho.

Výhodou Google AdWords je integrace. Systém je pro inzerenta velmi jednoduchý na použití a řeší spoustu věcí, které právě díky AdWords považujeme za samozřejmé: zvládá kontextové cílení, cílení dle uživatelských zájmů s využitím dat Googlu, retargeting, měření konverzí atd. Na druhé straně je uzavřený – co Google aktuálně nenabízí, do něj inzerent nedostane. A data, která se Google rozhodne inzerentovi nedat, nedostane z něj.

Výhodou RTB je otevřenost. Inzerent si může vybrat ze široké plejády DSP, která nabízejí různé možnosti a může jich klidně používat více (což mnohé agentury dělají). Má lepší kontrolu nad svými daty, může nakupovat data pro cílení od třetích stran (což ovšem u nás tak velká výhoda není). A jedna z největších výhod je, že inzerent není omezen jen na plochy, které využívají reklamní kód Googlu – a prémioví vydavatelé se v tomto ohledu Googlu mnohdy straní. Na druhé straně je nevýhodou, že některé věci si musí inzerent obstarat sám (např. data o uživatelích).

Z hlediska média je to jednodušší: SSP dnes nabízí mnohem větší kontrolu nad reklamním prostorem (což by se mohlo změnit během několika měsíců, až Google dokončí integraci AdMeldu do DoubleClick AdExchange). Na druhé straně, alespoň u nás, má Google v AdWords mnohem větší poptávku, takže pokud se vydavatel rozhodne GDN nevyužít, vydělá mnohem méně peněz. (Na okraj: do SSP je možné integrovat i poptávku z Google AdWords, ale bohužel nikoliv pomocí RTB.)

Cena AdWords vs. RTB

Druhým důležitým aspektem je cena za použití služby. U RTB platí inzerent i vydavatel za použití služby DSP a SSP. Cena DSP se pro inzerenta typicky bude pohybovat kolem 10 % z ceny média a méně, cena SSP pro médium je někde mezi 10 – 20 %. Kromě toho může inzerent nakupovat data třetích stran, což ho bude stát další peníze. Pokud bychom ale vzali pouze typickou cenu DSP + SSP, technologie budou celkem stát kolem 22 %. 78 % z peněz, které zaplatí inzerent, se tedy dostane k médiu.

U AdSense je výchozí revenue share pro médium 68 %, pro velké vydavatele může být i větší. To je poměrně známá informace, méně známo je, že Google si při použití AdWords nejdříve strhne „operational fee“ (ekvivalent ceny za SSP) a teprve ze zbytku vyplácí revenue share. (Protože nevím, jestli je výše operational fee AdWords veřejná informace, nemůžu sem napsat nic o tom, o jakou částku se jedná.)

Dá se tedy obecně říci, že při využití RTB „doteče“ od inzerenta k vydavateli podstatně větší část peněz. AdWords oproti tomu nabízí inzerentům zajímavé služby a integraci. Z hlediska média mluví pro Google to, že agreguje velkou poptávku, takže i když je jeho režie výrazně větší, může přinést vydavateli v absolutních číslech nezanedbatelné příjmy.

Tolik asi k rozdílu mezi „módním“ RTB a „starým dobrým“ GDN. Všechny otázky rád zodpovím v komentářích.

Související: RTB (DSP) vs. AdWords podruhé

Témata: , , , , , , ,
Rubrika: Texty

7 comments

 1. […] RE: RTB vs. Google AdWords 31 Říj Reaguji na skvělý článek Matěje Nováka, který si můžete přečíst zde. […]

 2. Rád bych ještě poprosil o rozvedení pár zmiňovaných detailů ze strany publishera:

  Cos myslel tím, že “SSP dnes nabízí mnohem větší kontrolu nad reklamním prostorem (což by se mohlo změnit během několika měsíců, až Google dokončí integraci AdMeldu do DoubleClick AdExchange)”?

  A co tím, že “..do SSP je možné integrovat i poptávku z Google AdWords, ale bohužel nikoliv pomocí RTB.”? Je potřeba nějakého spec. pluginu? Často právě vídám naše RTB bannery na stejných plochách, kde jindy bannery z “remarketingu” a jiné AW.

  Jak se dá na straně vydavatele nastavit priorita pro jednotlivé zdroje reklamy? (Vím, že např. v PL některé mediální domy prodávají jednu plochu nejprve napřímo, pokud je neobsazená tak v RTB a pak třeba autoreklama, vše v rámci jednoho pageview).

  Díky
  Sam

  • Matěj Novák

   Same, díky za otázky.

   1) V SSP je vidět, kdo na mých plochách inzeruje a to v prodstatě do poslední imprese. Google AdX má sice report inzerentů, ale v naší realitě je 95 % impresí „other advertisers“. Hmm. SSP kromě toho umožňují dělat privátní exchange – resp. nastavovat pravidla na základě spousty věcí. Můžeš tedy např. nastavit price floors podle DSP nebo inzerenta, nastavit pro některé plochy přístup jen určitým DSP / inzerentům atd. To AdX dnes neumí, ale relativně brzy umět bude, protože by měl mít většinu funkcí AdMeldu, který Google loni koupil.
   2) SSP umí pracovat i s non-RTB poptávkou. Tzn. na základě průměrné ceny, která jde např. z nějaké sítě za imprese, může některé imprese dávat té síti. Prakticky to znamená, že u některých impresí vloží SSP kód dané služby.
   To, že vidíš své bannery tam, kde je normálně AdWords bych ale přičítal spíš tomu, že jak AdSense, tak AdX integrují poptávku z DSP, vč. Sociomanticu.
   3) Děláme to úplně stejně. Plochy, které nejsou prodané přímo, pošleme do RTB a pokud se neprodají tam, dáme na ně self promo nebo něco podobného.

   • Díky za odpověď.

    Ještě ad. 3)
    Jak to řešíte technicky? Je na to nějaký jednoduchý plugin i pro “malé” vydavatele, nebo to je nějaké robustnější řešení u Vás na serveru?

    • Matěj Novák

     SSP je u nás v AdOceanu normálně nasazené jako kampaň s nějakou prioritou, když neprodá impresi, vrací nám ji passbackem, do kterého si vyservříme nějakou jinou reklamu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *