21
Nov 12

Protokoly aneb tajná zákoutí Google AdSense

Google AdSense, jak je poměrně dobře známo, nabízí několik produktů. Nejpoužívanějšími jsou Google AdSense for Content (AFC) a Google AdSense for Search (AFS). Kromě nich je moné využít ještě AdSense pro video, hry a RSS (zdroje). Co se ovšem ví o něco méně je, že v rámci samotného AdSense pro obsah nabízí Google několik protokolů, tedy možných způsobů použití. Které to jsou a co nabízí majitelům stránek?

  1. Výchozím (a tedy nejrozšířenějším) protokolem Google AdSense je standardní protokol využívající pro zobrazení reklam iframe. Reklamy se do stránek vkládají pomocí volání javascriptového kódu, ale zobrazí se ve vlastním iframu. Veškeré formátování tak provádí Google. Je k dispozici všem majitelům stránek, umožňuje zobrazit textové i grafické jednotky, má několik předem definovaných velikostí a jeho vzhled lze přizpůsobit jen v omezené míře: v rozhraní AdSense lze měnit velikost reklamní jednotky a barvy textových reklam. A dokonce i kulatost rohů! Z hlediska monetizace je nejméně zajímavý, protože právě možnost přizpůsobení vzhledu reklam je jednou z nejsilnějších zbraní při zvyšování výdělků z reklamy.
  2. Mnohem méně známým, zato však dramaticky účinnějším protokolem je protokol javascriptový. Na rozdíl od iframe protokolu se reklamy vkládají javascriptem přímo do stránky webu, nevytváří se žádný iframe. Majitel webu má proto plnou kontrolu nad tím, jakým způsobem se reklamy zobrazí – může je stylovat pomocí CSS. Tento způsob zobrazení umožňuje mnohem efektivnější optimalizaci reklam a tedy potenciálně vyšší výdělky. Ale… Ale protože Google má nad výsledkem mnohem menší kontrolu, povoluje použití JS reklam jen inzerentům s bezproblémovou historií a minimálně cca. miliónem page views měsíčně. K javascriptovému protokolu se proto dostane jen relativně málo majitelů stránek. Reklamy navíc musí schvalovat policy team Googlu, což je poměrně zdlouhavá záležitost, která může trvat i několik týdnů. Proto je také spíše otázkou času, kdy Google podporu tohoto protokolu zruší.
  3. Aby se vyhnul uvedeným problémům, vytváří Google i nový protokol, kterému říká „Custom Ads Formats“. Ten je založen na iframech, ale dává zároveň majitelům webových stránek větší možnosti přizpůsobení. Protože je však zatím ve fázi beta testování, není běžně přístupný, může se v budoucnu měnit a nesmí se o něm moc mluvit.
  4. Pro úplnost je dobré doplnit, že přímí partneři Googlu mohou použít upravený javascriptový protokol, který se chová trošku jinak, než protokol pro „online“ partnery, ale nabízí v zásadě podobné možnosti. Přímé partnerství je však určeno jen pro opravdu velké vydavatele. Pokud tedy nevyděláváte na AdSense řádově milióny korun měsíčně, nejspíš se vás netýká. (V ČR vím jen o dvou firmách, které aktuálně mají tento typ partnerství.)
  5. Pro obsahové stránky lze v některých případech použít i Google AdSense for Search, respektive Custom Search Ads (CSA). Technicky vzato to sice nepatří pod AdSense for content, ale z hlediska monetizace je často velmi zajímavý. Je možné ho použít tam, kde jde o výpis položek, který je v zásadě hledáním, i když uživatel nezdal klíčové slovo do vyhledávacího okénka. Typickým příkladem je výpis kategorie v katalogu nebo na inzertním serveru.

Pokud bych z té změti protokolů měl vytáhnout jedno jednoduché poučení, řekl bych: pokud je pro vás AdSense zajímavý a máte dostatečnou návštěvnost, zkuste získat JS protokol pro AFC a experimentovat s ním – vyplatí se to.

2 Comments

10
Nov 12

IDC: RTB se během 6 let zdesetinásobí

IDC publikovalo minulý týden studii o RTB, kterou doporučuji pozornosti každého, koho tento obor zajímá. Přináší jak shrnutí trendů, tak i velmi zajímavá regionální data. Studii si můžete stáhnout ze stránek PubMaticu po registraci.

Shrnutí toho, co mne nejvíce zaujalo:

  • Velikost celosvětového RTB trhu byla v roce 2011 1,4 miliardy dolarů, v roce 2016 to má být 13,9 miliardy. Odpovídá to meziročnímu růstu kolem 60 %. RTB bude představovat 20 % z globálního trhu s display reklamou.
  • RTB přináší online vydavatelům zvýšení eCPM o 15–300 %, přičemž medián je 100 %. (Text nezmiňuje, zda jde pouze o nepřímo prodávané plochy, ale domnívám se, že ano).
  • RTB je zároveň výhodné pro agentury, protože jim zvyšuje efektivitu kampaní – dle typu kampaně / použité metriky o 20–150 %.
  • Private exchanges jsou zatím velmi minoritní záležitostí, nicméně jejich význam poroste. Do roku 2016 by měly tvořit přímé prodeje založené na technologii v USA 13 % objemu RTB trhu.

A jak to bude u nás?

Na rozdíl od ostatních studií, které jsem o RTB viděl, je v té od IDC jeden řádek věnovaný i střední a východní Evropě. Dle IDC se dá očekávat následující vývoj:

Objem RTB trhu v miliónech dolarů: 2011: 0, 2012: 7, 2013: 27, 2014: 67, 2015: 140, 2016: 258

Pro uvedení do kontextu: na základě mé zkušenosti i těchto dat myslím, že v ČR přes RTB příští rok reálně protečou (tzn. žádná ceníková hausnumera, ale opravdové peníze) řádově desítky miliónů korun.

Odkazy na další zdroje dat o velikosti RTB trhu najdete na Wiki.

No Comments