RTB – real time bidding

Wiki > RTB – real time bidding
Real time bidding je technologie, která umožňuje nákup impresí displejové reklamy v aukci, která probíhá v reálném čase – tedy při zobrazení každé jednotlivé imprese.

Jak funguje RTB

RTB se nejčastěji používá jako výplň nevyprodaných ploch. Zjednodušeně řečeno funguje následujícím způsobem: Pokud reklamní systém při zobrazení stránky nemá přímo prodanou reklamu, předá volnou impresi ad exchangi či SSP (supply side platform). SSP potom uspořádá aukci – nabídne impresi několika DSP (demand side platform). DSP slouží inzerentům k nákupu reklamy – umožňují jim nastavit pravidla nákupu impresí a pokud imprese, kterou jim SSP nabídlo, odpovídá požadavkům některého z klientů, vyberou toho, který nabízí nejvyšší cenu a pošlou nabídku SSP. To pak vybere z došlých nabídek tu nejvyšší a zobrazí reklamu. Celá tato aukce proběhne cca. za 100 milisekund. Proto real time bidding – imprese se prodá až po zobrazení stránky, ale tak rychle, že si toho uživatel nevšimne, nedochází k viditelnému prodlení.

Cílení na uživatele

Real time bidding se obvykle využívá pro nákup displejových (bannerových) ploch s cílením na uživatele (audience buying). V něm nejde primárně o to, kde se reklama zobrazí (i když i to je důležité), ale komu se zobrazí. Jednou z často využívaných metod cílení na uživatele je retargeting.

Otevřený ekosystém

RTB je otevřený ekosystém, do něhož může vstoupit prakticky libovolný hráč, pokud se propojí s ostatními. Díky tomu vzniklo několik SSP a zejména mnoho desítek DSP, které si navzájem konkurují mnohdy velmi zajímavými vlastnostmi. Inzerent si tedy může vybrat systém, který vyhovuje jeho potřebám.

Jednotliví hráči (přesněji řečeno prodávající a kupující strana) spolu komunikují pomocí protokolu OpenRTB, který díky podpoře IAB zaručuje standardizaci a otevřenost systému.

Informace o RTB v češtině

Kvalitní zahraniční zdroje o RTB

  • AdExchanger.com – server věnovaný reklamním technologiím souvisejícím s automatizovaným nákupem display reklamy s výborným pokrytím RTB
  • ExchangeWire.com – podobně zaměřený web pokrývající mladší trhy (EMEA, APAC)
  • AdMonsters.com – šířeji zaměřený magazín, občas publikuje o RTB
  • RTB Insider – magazín MediaPostu věnovaný dění kolem RTB

Související články na wiki

 

Pro editaci je kvůli spammerům třeba mít účet na DoubleSense.cz. Máte-li zájem, těší mne to, prosím kontaktujte mne na pch zavináč nahory tečka net.